תלמיד עם קשב וריכוז? קח כמה עצות…

Old school books on a desk with atlas

Old school books on a desk with atlas

 

לא אחת נתקלתי במורים המתלוננים כי ילדים לא מקשיבים להם. בעיקר כאלו שיש להם אתגר “קשב וריכוז”. אין לי מושג אם חשבתם פעם על הרעשים שבעלי הקשב והריכוז צריכים לסנן. כל כך הרבה יש להם בראש, והפנייה של המורה על פי רוב נתפסת באוזניהם כעוד רעש בתוך הבליל העצום של הרעשים.

בכלל, הם חיים וחושבים קצת אחרת.

מה עושים?

רוב התלמידים שיש להם את אתגרי הקשב והריכוז, לומדים בביתי ספר רגילים ואפילו לא בכיתות מיוחדות (חינוך מיוחד?! כיתות קטנות?!) – המשמעות המידית, שגם המורים שלהם על פי רוב הם מורים “רגילים” שאין להם ידע רב ביחס להתנהגויות ולאתגרים המובאים מילדי ה ADHD… אמנם ההפסד הוא של אותם מורים באופן ישיר, יחד עם זאת, אולי כדאי לסייע להם, ללמד אותם, לפתוח את עיניהם על מנת להעניק למתבגרים המאתגרים האלו הזדמנות טובה יותר להוציא את הפוטנציאל העצום הטמון בהם!

להלן חמש עצות מומלצות לשיח עם המורים, עצות שיוכלו לשפר את ההצלחה הלימודית ומערכת היחסים עם המורים:

שיעורי בית

מי לא מכיר את התסכול האין סופי, המריבות והמאמץ הבלתי נגמר שיש עם ילדי ה ADHD בעניין שיעורי הבית?! כמה דמעות שפכנו על העניין? וגם אז, הרבה פעמים לא הובאו לידיעתנו, ההורים, כל מה שצריך לעשות… לא הכל הספקנו איתם….
איך אני יודע? מאז שאני עובד בבני חיל, אנו מצהירים להורים כבר בימי ההכרות (ועומדים במילה שלנו!) שאצלנו אין שיעורי בית, ובשלב זה מוציאים כולם את התסכולים האין סופיים שהיו אצורים בבטן.
אבל לא נשלה את עצמנו, רוב המקומות, ובמיוחד כאשר הילדים משולבים בכיתות רגילות עם מורים “רגילים”, יש שיעורי בית. והדרך הטובה ביותר להתמודד עם ה”מכה” הזו היא על ידי מערכת ” תקשורת ישירה בין ההורה למורה! אפשר במחברת כתובה, אפשר כיום להשתמש ב ‘watsup””, במייל או כל צורת תקשורת אחרת. וכן, מותר לנו כהורים לדרוש מהמורים לסייע בנושא. אחרי כמה פעמים גם המורה יתרגל לדרישה זו. זה יקל ויבהיר במדויק מה צריך לעשות.

הגדרה מדויקת של המטלות

אחד הקשיים הגדולים של אנשי ה ADHD  זה חוסר היכולת להבין איך בדיוק להתחיל את המטלה. מה עושים? קצת מבלבל. יש הרבה רצון טוב ולא ברור מה עושים… הנחיה מדויקת, כזו שמסבירה מה בדיוק המטלה ומה השלבים השונים שלה יכולים לסייע מאוד להצליח לקיים את המטלות השונות שניתנות על ידי המורים. שוב, צריך רק להרגיל את המורה. בשביל זה אנחנו ההורים נמצאים כאן, לא?!

הערות בונות ומעצימות

יש שתי דרכים להעיר לבני אדם.
האחת, להדגיש את הלא מוצלח ולבקש לשפר.
השנייה, להתייחס לחלק המוצלח ולבקש / לשאול, כיצד ואיך משדרגים את התוצאה.
מכל מיני סיבות (שעוד נרחיב עליהן בהמשך) הדרך הראשונה, שהיא אינה מצליחה להוציא תוצאות מיטביות מכל אדם – למאותגרי ה ADHD  היא הרסנית, ומורידה משמעותית את הביטחון העצמי. יש לפעול על פי רוב רק בצורה השנייה. זה יביא לתוצאות הרבה יותר אפקטיביות ומועילות.
נכון, מורה ממוצע יעדיף להעיר לתלמידיו “לא שמת לב שדרך זו לא פותרת את התרגיל כאן?!”. הרבה יותר מורכב להעיר “יופי של חשיבה מקורית, ואולי ננסה כעת גם לפתור בצורה שלימדתי בכיתה” – ועוד יותר מסובך, זה ללמד מורים לשוחח כך עם הילדים שלנו….

ולסיום, עצה אחרונה, אם אנו מכירים את המתבגר/ת שלנו, ואנו יודעים על הקשיים שלו/ה כדאי לערב את יועצת בית הספר שתיכנס לתהליך. בשביל זה הם קיימות.

בהצלחה עם הדור הבא

חיים

תגובות

comments

עם התגית: , , / נשלח ב אינטליגנציה רגשית, כללי, סמכותיות
2 comments on “תלמיד עם קשב וריכוז? קח כמה עצות…
 1. לאה אפרת הגיב:

  חיים יקר,
  אתה מעביר אחריות למורים את כולה- על הילדים שלך.
  ואילו מה תפקידך כאבא? תתחיל להתמודד.

  • חיים גולדברג הגיב:

   לאה,
   אודה שאני דווקא מורה. מהכיוון הזה אני מגיע.
   גם להורים יש מה לעשות, במיוחד בנושא של דיבור מעצים ולא דיבור פוגע.
   תודה על הערתך
   חיים

Powered by WishList Member - Membership Software