חשיבה חיובית בתוך משבר

Private Informationכל אחד מאתנו לעתים מתמודד עם קשיים מעת לעת. זה חלק מגלגל החיים.
ראשית עלינו לדעת כי לא נוכל להבחין ב,זמן טוב’ אם לא ניפגש עם ,זמנים קשים’! כדברי אחד מקדמוננו, המהר”ל מפראג: “כאשר הדבר הטוב נודע מהפכו ידיעה אמתית… כי מן מראה השחור יכול לדעת מראה הלבן שהוא הפכו, וכן כל ההפכים, מן האחד נקנה הידיעה בהפך שלו…” (פתיחת ספר נצח ישראל).
ובכלל, יש והקשיים עימם אנו נפגשים בחיינו נובעים ממצבים שאינם בשליטתנו ולעיתים הם תוצאה ישירה של מעשים והחלטות שלקחנו על עצמנו. אף אם לא תמיד נוכל לשנות את האירועים או את תוצאותיהן, בכל זאת יש בידינו לבחור את הרגשות שלנו והמשמעויות הנלוות לאותם חוויות שאנו עוברים. יש פתגם כזה שטוען: “החיים הם 10% מה שקורה לך ו 90% איך שאתה מגיב לכך…”. [בלשון אחרת: דברים שלא בשליטתנו, משפיעים רק על 10% מחיינו – אבל התגובה שלנו אליהם משפיעה על 90% מחיינו…] והערה נוספת. ידיד שלי עבד בעבר בחברת גלידות ידועה. קיץ שלם. כל הזמן הוא גם נשנש מהגלידה. עד ש… הקיא את נשמתו… מאז, הוא אינו מסוגל לגעת ב”מעדן” הגלידה. היא תמיד מעלה אצלו בחילה. כך מתוכנת המוח שלנו. הוא אוגר מיידעים שונים ומגוונים ולאחר מכן, בכל רגע ביום, עם ההגעה של מידע חדש – המוח סורק בזיכרון ומחפש נקודת התייחסות דומה כדי להניח את היסודות לתגובתנו.
עלינו לאמן את עצמנו (ואת המוח שלנו!) להתבונן במציאות בצורה חיובית גם בזמנים הכי מאתגרים של חיינו! אחד מדרכי האימון הטובים ביותר היא על ידי הצבת שאלות מעצימות שתוכלנה לשנות את הפרשנות הפנימית, הנסתרת, זו שמתחת לפני המים – ולהפגיש אותנו עם הכוחות החזקים הטמונים בנו שיסייעו לנו לעבור את המשבר בצורה חיובית.
לצורך כך, מונחת בפניך סדרה של 10 שאלות מהסוג המדובר:

1. האם אנו עדיין נושמים?!

כאשר אנו נמצאים בזמני לחץ קשים, המתח, הלחץ עולה – הנשימות מתחילות להיות קצרות ובלתי סדירות, הריתמוס של החיים (מקצב החיים בגוף שלנו) – נופל פלאים ויוצא מאיזון. כך אין סיכויי שנצליח להתמודד עם הקושי! עצרו, שאלו את עצמכם: אני עדיין נושם?! אם כן, מצבכם טוב. קיבלתם עוד יום להתמודד עם הקושי/האתגר בפניו אנו ניצבים.
עדיין לא נושמים סדיר? צאו החוצה, מצאו מקום שקט בו תוכלו לנשום בחוץ במשך עשר דקות, לאט, על מנת להרגיע את הגוף ואת מערכת העצבים. אחד המפתחות החשובים להישאר עם ראיה חיובית הוא להישאר רגועים. נשימות עמוקות הן הצעד הראשון הטוב ביותר לכך.

2. מה החלק שלנו במה שקורה?! איפה היינו שותפים למצב?!

שימו לב שבכוונה השתמשתי במילה “חלק” או “שותף” ולא במילה “אשמה”. יש הבדל תהומי בין שתי הגישות. המילים האלו נוטלות אחריות ומבטאות הכרה בסיטואציה בה אני נמצא, המילה השנייה מחדירה כוחות של תבוסה עצמית ומטילה אשמה. זה “שואב כוחות”.

3. מה בשליטתי?

כאשר החיים “מוחצים” אותנו, אנו מאבדים ריכוז גם מאותם דברים שיש בכוחנו לשנות. יש לבחון את המצב לאשורו ולחפש את אותם תחומים/דברים שכן בשליטתנו לשנות. זה יסייע לנו להרגיש בעלי מיקוד שליטה פנימי. ובהתאמה, ככל שאדם הוא יותר ממוקד – יותר קל לו להתחיל ולהתמודד עם האתגר בפניו הוא נמצא.

4. מה אינו בשליטתי?!

לעתים יש דברים שאינם בשליטתנו. בין אם זה תלוי באנשים אחרים (נפש), בכוחות הטבע (עולם), או סתם תזמון לא טוב (שנה) – לא משנה כמה אנו רוצים, לא הכול בשליטה שלנו! עצרו והתבוננו בקשיים שמולכם, נסו לזהות מה לא בשליטתכם ותעשו את הדבר המפתיע הבא: שחררו [אילו יכולתי לצעוק, הייתי צועק את המילה הזו שוב ושוב: שחררו!!!]. לעיתים קרובות מידי אנו מתבוננים בקשיים שלנו באופן טוטאלי, מוחלט, ומתפלאים איך הכוחות שלנו נגמרים מהר. היכולת לבדל בין מה שבשליטתנו ולבין מה שלא – מקטינה את הבעיה, ממתנת את הלחץ ובהרבה מקרים הדרך לפתרון, מתבהרת.

5. מהו המצב הרגשי שלי?

קבלת החלטות ברגעים קשים, ברגעי משבר, כאשר אנו מוצפים ברגשות הטבועים בנו – זה אחד הדברים הגרועים שאנו יכולים לעשות. אנו עלולים לקבל החלטות אומללות כאשר אנו נמצאים במצב רגשי שלילי. היכולת לאבחן את עצמנו, להבין ולהרגיש ש”איננו במוזה הנכונה” [והאונה הנכונה במוח לא חושבת בצלילות…] מסייע לנו לעצור ולכוונן את עצמנו למצב רגשי מיטבי וחיובי המאפשר החלטות יותר מדויקות וטובות, דבר שגורר אחריו שיפור בהרגשות שלנו וממלא אותנו תחושת העצמה.

6. מה הדבר החשוב ביותר שאני יכול לעשות כעת?

לא פעם אנו נגלה כי הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות זה… כלום, לעיתים, זה רק שיחת טלפון וכד’. מיקוד עצמי ועשייה מיטבית של מה שבידנו לעשות – בעיקר בזמן מצוקה, משבר, מסייע להרגעת מערכת העצבים. זה גם מגדיל את הביטחון העצמי וכך אנו מבררים לעצמנו שנוכל לעמוד באתגר הניצב מולנו.
התקדמות היא התקדמות. גם אם היא בצעדים קטנים. ופתרון בעיות מעצימה בסופו של דבר את הערך העצמי של פותר הבעיה.

7. מה אוכל ללמוד מהמצב הנוכחי?!

כל קושי מחביא גם למידה. כמה שזה נשמע לא רציונאלי, אם נוכל ללמוד אפילו לקח קטן במה שאנו עוברים, זה מעניק ערך חיובי למשבר ומציב מטרות אליהן נוכל לכוון, בין אם זה כולל שיפור רפואי, יציבות כלכלית או שיפור במערכות יחסים. סבל ללא מטרה מוביל לתחושת חוסר אונים. במקום לשאול את עצמך “למה אני?! למה לי?!” [התת מודע חושב: אני “ביש מזל”, קורבן של החיים] שנה את השאלה ל”מה אני יכול ללמוד מהמצב?” [התת מודע חושב: “יש כאן בעיה שאני מסוגל להתגבר עליה“].

8. האם אני שומר על עצמי?

יש שפע של ראיות לכך שלחץ מחולל שמות בבריאות הפיזית שלנו. יש גם ראיות למכביר שהבריאות הפיסית שלנו משפיע ישירות על בריאות הנפש שלנו. כאשר צצים אתגרים התגובות הנפוצות ביותר הן לאכול פחות, לישון פחות ולקיים פחות פעילות גופנית. יש באתגרים נטייה מכרעת “לסגור” אותנו… לא!!!. הקרבת הבריאות הפיסית לא תעלים את האתגר ועשויה למעשה להחמיר אותו כיון שאנו גם הרוסים מבחינה פיזית. יש לשמור על זמן שינה נורמאלי, לאכול בריא להשאיר את הפעילות הגופנית שהננו רגילים בה. שמירה על המצב הפיזי שלנו היא מפתח לשמירה על המצבים הנפשיים ורגשיים שלנו.

9. מה האפשרויות שלי?

רשמו על נייר את האפשרויות השונות, שיקלו את היתרונות והחסרונות בכל אפשרות. כך יתאפשר לבחור בקלות רבה יותר את הדרך בה תצעדו. זה מסייע לראות שיש מגוון אפשרויות, ומעצים אותנו כנגד כל הקשיים!

10. כמה זה ישנה עוד חמש שנים?!

כאשר אנו מתבוננים בעתיד וחושבים האם הקושי עמו אנו מתמודדים כעת באמת ישנה עוד 5 שנים מעכשיו, בדך כלל התבוננות זו מעמידה דברים בפרופורציות הנכונות. על פי רוב אנו נוטים לדמיין את הגרוע מכל בכל בעיה הניצבת מולנו.
אם אתם מתקשים לחשוב על חמש שנים קדימה, נסו להיזכר בבעיות איתם התמודדתם לפני חמש שנים שנדמו לכם כ”סוף העולם”… מעט מאוד הבעיות שיש להם השלכות לאורך השנים. תאמינו כי מה שנקרא בדרככם כעת לא כל כך נורא כפי שנדמה לכם.

ולסיום, קשיים ואתגרים הן חלק טבעי של חיינו. אנו יכולים להפסיק להרגיש מוכרעים על ידיהם אם נתמקד בצד החיובי של חיינו.

מוקדש בהערכה רבה לחברי, צוות בני חיל,
אשר בחרו לעבוד במקום מאתגר ומוכנים לשלם מחיר אישי
בנאמנות רבה לערכים ולעקרונות אותם הם מחנכים. שאפו!

בהצלחה לכולנו

חיים

————————-

אני מקווה שהדברים האלו היו בעלי ערך עבורך.

שלוש הזמנות:

1. ב”מאבק” על ליבו של התלמיד – אפשר לנצח (בקלות) את ה”סמארטפון”!!!
רוצה גם אתה לנצח? הנה קישור  לקבלת פרק בחינם מהספר “לגעת בעתיד” .

2. קראת את המסר?! הוסיף לך?! מציע לשתף עם חברים. הם יודו לכם.

ולסיום (3), רוצה ללמוד כיצד ליישם את מה שכתבנו כאן?! אנו מעבירים סדנאות ותרגולים מעשיים בחדרי מורים. מוזמנים ליצור קשר ולתאם עמנו.
שיהיה לך הרבה הצלחה בחינוך הדור הבא.
חיים

תגובות

comments

עם התגית: , , , / נשלח ב העצמה פנימית, כללי, ערכים
2 comments on “חשיבה חיובית בתוך משבר
 1. אבי קסטרו הגיב:

  חיים היקר,
  מאמר זה פוגש אותי כשחברי הטוב איבד את בנו, צעיר בן 27 שנשרף מפיצוץ בלון גז. אני חוכך בדעתי אם להעביר לו את הכתבה או שזה יהיה ציני.
  בכל מקרה קורא בשקיקה את דבריך תמיד מחכים.
  חבל שלא היית במפגש אתמול.
  חג שמח
  אבי קסטרו

  • חיים גולדברג הגיב:

   אבי היקר. מקרה מצער. חכמנו ז”ל למדונו ש”אין מנחמים אדם בשעה שמתו מוטל לפניו”. בודאי לא בטרגדיה נוראית כפי שתיארת. תמתין עם העברת המאמר עוד שבוע שבועיים.
   תודה על הפידבק החיובי.
   חג שמח ובשורות טובות.

Powered by WishList Member - Membership Software